A Natura 2000 erdőkben folytatott erdőgazdálkodási tevékenység során általános irányelv:
az itt élő közösségi jelentőségű, ritka és veszélyeztetett állat- és növényfajok, valamint közösségi jelentőségű, természetközeli állapotú élőhelyek kedvező természetvédelmi helyzetét kell fenntartani, helyreállítani.
A különleges természetmegőrzési területeken, valamint a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területek (SAC) erdőterületein a közösségi jelentőségű és kiemelt közösségi jelentőségű fajok és közösségi jelentőségű, illetve kiemelt közösségi jelentőségű erdei élőhelytípusok kedvező természetvédelmi helyzetét kell biztosítani.
Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy az adott élőhely kedvező – az európai, hazai és a Natura 2000 területen belüli – kiterjedése, minősége (szerkezet és funkció) és jövőbeli kilátásai is biztosítottak.
Kedvező természetvédelmi helyzet esetében az élőhely sajátos szerkezete és funkciói biztosítottak, illetve jellegzetes fajainak megőrzése is garantált.
MI TEKINTHETŐ KEDVEZŐ TERMÉSZETVÉDELMI HELYZETNEK ERDŐ ÉLŐHELYEK ESETÉN?
Az erdők, mint élőhelyek egészséges működéséhez elengedhetetlen („fennmaradásához szükséges sajátos szerkezete és funkciói biztosítottak”) ha:
- őshonos fajösszetételét megőrizzük, illetve
- a természetes módon jellemző szerkezeti elemek (többkorú, változatos záródású és szintezettségű faállomány, cserjeszint, holtfa) a Natura 2000 terület szintjén mindenképp, de lehetőség szerint az állomány szintjén is folyamatosan megmaradnak.
Ezen feltételek teljesülése elengedhetetlen az élőhelyen előforduló fajok kedvező természetvédelmi helyzetének biztosításához is.
Erdőgazdasági tevékenység
- Tűzifa kitermelés és értékesítés (csertölgy, kocsányos tölgy és akác)
- Épületfa, oszlop-, fűrészáru előállítás és értékesítés
Erdészeti szakirányítás
- Erdőgazdálkodók számára erdészeti szakirányítói munka
További információ:
Bodolai István
erdőmérnök
tel: +36 70/384 58 30
email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.